5 متخصص که باید آن‌ها را بشناسید و به طور مرتب به آن‌ها رجوع کنید

مهم‌ترين موضوع در زندگي همه ما سلامتي است. اکثر ما از بزرگترها و افراد سالخورده شنيده‌ايم که مي‌گويند هيچ ثروتي بهتر از سلامتي نيست. اين جمله کاملا درست است. سلامتي بسيار با ارزش است و ما بايد به طور مرتب از وضعيت اين سرمايه گرانبها مطلع شويم و از آن مراقبت کنيم. بايد هرچند وقت يکبار بدن خود را مورد آزمايش و معاينه قرار دهيم و اين موضوع ارتباطي به مشاهده علايم و نشانه‌هاي بيماري و يا احساس درد خاص ندارد بلکه در همه حال صادق است.
بايد سلامت خود را نزد متخصصين مربوطه مورد ارزيابي قرار دهيم و نکات و پيشنهادات و راه‌کارهاي آن‌ها را گوش دهيم و سعي کنيم در زندگي روزمره خود پياده کنيم. برخي از موارد و مشکلات کوچک در صورتي که ناديده گرفته شود ممکن است در آينده بسيار خطرآفرين و پردردسر شود و مشکلات زيادي براي بدن به وجود بياورد.
هر بخش از بدن و اندام‌هاي مهم آن پزشک و متخصص مربوط به خود را دارد که در ادامه مطلب مي‌خواهيم در مورد مهم‌ترين آن‌ها که نياز است به صورت مرتب به آنها رجوع کنيد صحبت کنيم:


دندان پزشک
دندان پزشکان متخصصاني هستند که از سلامت دهان و دندان شما مراقبت مي‌کنند. آن‌ها به افراد کمک مي‌کنند که از پوسيدگي و از بين رفتن دندان‌ها جلوگيري کنند. نتايج حاصل از يک تحقيق در آمريکا نشان مي‌دهد که حدود 32 درصد افراد بر روي ظاهر دندان‌هاي خود وسواس دارند.
افراد بسيار کمي هستند که با ميل خود بر روي صندلي دندان‌پزشکي بنشينند. اکثر افراد به دلايل مختلفي مانند ترس و هزينه‌هاي بالا از حضور نزد دندان پزشک خودداري مي‌کنند. بسياري از افراد هم نمي‌دانند که هر چند وقت به دندان پزشک مراجعه کنند. بنابريان اگر مدت زيادي از حضور شما در مطب دندان پزشکي مي‌گذرد، هم اکنون وقت مناسبي براي مراجعه به دندان پزشک به منظور معاينه دندان‌هايتان است.


چرا بايد به دندان پزشکي رفت؟
گفته مي‌شود که تمامي افراد بايد حداقل سالي يک‌بار به دندان پزشک مراجعه کنند. هرچند که بهترين حالت اين است که هر شش‌ ماه از وضعيت دندان‌هاي خود مطلع شويم. اين تعداد شامل افراد و گروه خاصي نيست و براي تمام افراد صادق است. اينکه به طور مرتب مسواک مي‌زنيد و يا خير تاثيري در اين موضوع ندارد.
موارد زير ضرورت حضور در دندان پزشکي را توضيح مي‌دهند:

  • جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها. مراقبت از سلامت دهان و دندان امري بسيار ضروري است و معاينه دندان به صورت هر شش‌ماه مي‌تواند از ايجاد حفره‌ در دندان‌ها و ساير مشکلات جلوگيري کند.
  • پيشگيري از بيماري‌هاي لثه. فقط يک دندان پزشک مي‌تواند متوجه اولين نشانه‌هاي بروز بيماري در لثه‌ها شودو از پيشروي آن جلوگيري کند. بروز بيماري در لثه مي‌تواند بسيار سخت و طاقت فرسا باشد. طوري که لثه ‌ها بسيار قرمز مي‌شوند و به سختي مي‌توان غذا خورد. مطلع شدن از اين بيماري‌ها در مراحل اوليه مي‌تواند از عوارض سنگين آن‌ها جلوگيري کند و درمان کامل آن‌ها نيز بسيار ساده‌تر خواهد بود.
  • جلوگيري از تشکيل پلاک دندان. با ماده‌ سفيدرنگي که پس از صرف وعده‌غذايي روي دندان‌هاي شما مي‌نشيند آشنايي داريد؟ به اين ماده چسبنده پلاک مي‌گويند که حاوي تعداد بسياري از باکتري‌هاي مضر براي سلامت دندان است. اگر اين پلاک‌ها به مدت زيادي روي دندان شما انباشته‌شودن وباقي بمانند منجر به سياه‌شدن دندان‌ها و در نهايت نابودي دندان‌ها شوند. مسواک‌زدن نامنظم يکي از چند دليل اصلي تشکيل پلاک بر روي دندان‌ها و يکي از مهم‎‌ترين آن‌هاست. بر اساس مشاهادات از هر 4 بزرگسال که کمتر از 2 مرتبه در طول شبانه‌روز مسواک مي‌زنند يک نفر به اين بيماري دچار مي‌شود. وقتي سالي 2 بار به دندان پزشک خود مراجعه مي‌کنيد مي‌توانيد از عدم انباشته‌شدن پلاک بر روي دندان‌هاي خود اطمينان حاصل کنيد و يا در صورت بروز اين اتفاقر جلوي آن را بگيريد.
  • لبخند زيبا‌تر. همانند سلبريتي‌هايي که عاشق به رخ کشيدن دندان‌هاي سفيد و مرواريدگونه خود با يک لبخند هستند، شما نيز مي‌توانيد با مراقبت از دندان‌هاي خود و مشورت با دندان پزشک خود و عمل به توصيه‌هاي وي لبخند زيباتري داشته باشيد.با توجه به يک تحقيقت که توسط آکادمي دندان‌پزشکي آمريکا انجام شده‌است حدود 96 درصد افراد بزرگسال بر اين باورند که لبخند زيبا در  ميزان جذابيت و دلربا بودن افراد تاثير دارد. همچنين 74 درصد آن‌ها از تاثير اين لبخند بر زندگي حرفه‌اي و  شغلي افراد خبر مي‌داد!
  • هزينه کمتر در آينده. وقتي از آسيب‌ها وبيماري‌هاي دهان و دندان خود در مراحل اوليه باخبر شويد هزينه کمتري براي درمان ان خواهيدپرداخت. مراقبت پيوسته و منظم و مهعاينه دوره‌اي دندان‌ها به اين امر کمک شاياني مي‌کند و شما را هز هزينه‌هاي اغلب سنگين دندان پزشکي دور نگه‌مي‌دارد.

 

بينايي سنجي
اينکه هر چند وقت يکبار به اپتومتريست مراجعه کنيد بستگي به سابقه بيماري‌هاي چشمي خانواده شما دارد. هرچند شرايط محيطي که در آن زندگي مي‌کنيد و ريسک‌هاي موجود ممکن روي چشمان شما و در نتيجه ارتباط شما با چشم‌پزشک تاثير بگذارد.معينات مربوط به بينايي معمولا شمال تست اسنلن(چارتE) و يا تست اندازه‌گيري بينايي و ساير موارد اينچنيني باشد که به صلاح ديد چشم پزشک و اپتومتريست مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
انجام دوره‌اي اين معاينات براي کسب اطمينان از سلامت چشمان بسيار ضروري هستند. بسياري از بيماري‌هاي مربوط به چشم بايد قبل از اينکه تبديل به يک مشکل جدي شوند تشخيص و درمان شوند تا از آسيب‌هاي سنگين و هزينه‌هاي بالا جلوگيري کرد.
توصيه مي‌شود در سال حداقل يک‌بار به يک بينايي سنج مراجعه کنيد.


متخصص زنان و زايمان
اين متخصصين آموزش‌هايي ديده‌اند که سلامت زنان را به طور کامل تحت پوشش قرار مي‌دهد؛ اما تمرکز اصلي آن‌ها بر اندام‌هاي توليد مثل زنان است. هر زن بايد در طول سال حداقل يکبار به پزشک خود مراجعه کند تا وضعيت سلامت خود را جويا شود. به طور معمول معاينه داخلي لگن آزمايشي است که توسط پزشک زنان انجام مي‌شود. هرچند خود اين آزمايش هم جاي بحث دارد؛ زيرا که مطالعات اخير نشان مي‌دهد که معاينات لگني براي زنان سالم و يا در ريسک پايين بيماري نه تنها سودمند نيست بلکه مي‌تواند مشکل‌ساز شود. اين معاينه ممکن است بايد ايجاد احساس اضطراب، ناراحتي و يا حتي عمل‌هاي غير ضروري شود. با اين جود زنان بالاي 21 سال لازم است که سالي حداقل يک بار با پزشک زنان ديدار کنند.
حضور نزد متخصص زنان بدين منظور نيست که حتما معاينه لگني صورت مي‌گيرد، هرچند که معمولا اين اتفاق مي‌افتد. در ساير موارد ملاقات پزشک مي‌تواند با معاينه سينه همراه باشد، شرايط و راه‌هاي جلوگيري از آبستن‌شدن مورد مشورت قرار گيردو سلامت جنسي و فيزيکي و روحي فرد مورد بررسي قرار بگيرد. با مراجعه منظم به پزشک مي‌توان از نشانه‌هاي اوليه بيماري‌هاي زنان و ريسک و احتمال ابتلا به آن‌ها مبتلا شد و از وقوع و پيشرفته‌شدن آن‌ها پيشگيري کرد. در نتيجه ملاقات با پزشک زنان لزوما به معناي انجام معاينه لگني نيست و شامل موارد ديگر نيز مي‌شود.
علاوه بر تمامي اين موارد، مراجعه به پزشک زنان وضعيت فرد در مواجهه با سرطان سينه را ارزيابي مي‌کند و احتمال ابتلاي فرد با توجه به سوابق خانوادگي وي مورد بحث قرار مي‌گيرد.
يکي ديگر از آزمايشاتي که توسط متخصص زنان انجام مي‌پذيرد نمونه‌برداري از سلول‌هاي دهانه رحم است. اين آزمايش به منظور بررسي مشکلات احتمالي در کردنه رحم صورت مي‌پذيرد و در حالت معمول بايد هر 5 سال يک بار در زنان سالم بين 21 تا 65 سال انجام پذيرد. متخصص زنان مي‌تواند در مورد سيکل معاينات ماموگرافي به بيمار خود کمک بکند و مشاوره بدهد. همچنين زناني که ارتباط جنسي داردن بايد به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي مقاربتي تحت نظر متخصص زنان وزايمان قرار بگيرند.

 

متخصص پوست 

سرطان پوست يکي از متدوال‌ترين انواع سرطان بخصوص در ميان زنان است. اين نکته مراجعه ساليانه به متخصص پوست را ضروري مي‌کند؛ حتي اگر کاملا به پوست خود رسيدگي مي‌کنيد و از کرم‌ها و لوازم مناسب استفاده مي‌کنيد. معايته تمام بدن پوست بخصوص اگر در خانوده خود سابقه ابتلا به بيماري‌هاي پوستي داريد از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود.اگر روي پوست خود متوجه حضور خال‌هاي نامتعارف شديد حتما به متخصص پوست مراجعه کنيد و موضوع را با او درميان بگذاريد.
بايد هميشه مراقب پوست خود باشيد تا در صورت مشاهده تغييرات ظاهري در شکل و رنگ و حالت پوست آن را به پزشک پوست خود اطلاع دهيد. مي‌توانيد از پزشک خود بخواهيد که راه‌هاي آزمايش پوست در خانه را به شما آموزش دهد تا از طريق آن بتوانيد مراقبت و کنترل بيشتري روي پوست خود داشته باشيد.


متخصص گوش و حلق و بيني
اين پزشکان به درمان بيماري‌هاي مربوط به ناحيه سر و گردن( گوش و حلق و بيني) کمک مي‌کنند. اگر گلودرد سخت و پايدار داريد ممکن است مشکل از لوزه‌هاي شما باشد. اگر در تنفس خود مشکل داريد احتمال دارد مجراهاي تنفس شما تنگ شده است. اين متخصصين مشکلات مربوط به شنوايي را نيز مورد درمان قرار مي‌دهند. براي مثال در افراد سالمند در صورت از بين رفتن شنوايي براي آن‌ها از سمعک استفاده مي‌کنند.

 


پزشکان و متخصصان بسيار ديگري هستند که نقشي اساسي در سلامت زندگي ما ايفا مي‌کنند و در صورت بروز هر گونه مشکل در بدن خود بايد به آن‌ها مراجعه کنيم. نفرولوژيست‌ها و روان شناس‌ها، متخصصين گوارش و ....
حضور اين افراد به بهتر شدن کيفيت زندگي ما کمک بسياري مي‌کند.

------------------------------------------------------------------------------
مشاهده ساير مطالب وبلاگ مطب پلاس
پي‌نوشت: با مطب پلاس امکان دريافت نوبت از بهترين پزشکان تهران، مشهد، يزد، اصفهان، کردستان و... فراهم است.

پوست

زیبایی

سرطان سینه

زنان

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های واگیردار

264
نظر خود را در مورد این پست بیان کنید لطفا وارد شوید

نظرات